Prosíme o důkladné denní a pravidelné prohlížení vlasů dětí a v případě nálezu o okamžité upozornění ve škole.
Ohlášení zůstává anonymní a slouží jen pedagogům k mapování výskytu.
Při zjištění nebo důvodném podezření z infekčního onemocnění u žáka ve škole budou neprodleně informováni jeho zákonní zástupci a žák bude do jejich příchodu oddělen od ostatních žáků (při zajištění všech podmínek
ochrany zdraví a bezpečnosti), aby nedošlo k šíření infekce.
Žák se nesmí vrátit zpět do kolektivu, dokud nejsou vlasy čisté a úplně zbavené hnid. Často se stává, že rodiče pouze umyjí dětem hlavu přípravkem, ale nezbaví vlasy hnid. Přípravky, které jsou na trhu nezaručí odstranění všech hnid, proto je nutné ruční vyčesávání vlasů, jinak se vši neustále šíří.
V případě žáků, které rodiče posílají opakovaně do kolektivu neodvšivené, lze doporučit, aby o této skutečnosti byl informován příslušný orgán sociální péče.
Zbavit děti vší je povinností rodičů, nikoliv školy a jejích pedagogických pracovníků.
Jak postupovat při výskytu vši dětské v dětském kolektivu ?
Pokud při prohlídce hlavy dítěte zjistíme přítomnost dospělých vší, můžeme je z vlasů vyčesat hustým hřebenem (tzv.všiváčkem) a to tak, že dítě skloní hlavu nad umyvadlo nebo čtvrtku bílého papíru a hřebenem
táhneme od týla směrem k podložce. Vyčesáváme 3-5 minut.
Ke spolehlivému odstranění hnid z vlasů zatím neexistuje přípravek. Hnidy je možné z části vyčesat hustým hřebenem, jednotlivé vlasy s hnidami vystřihat nebo nechat vlasy s hnidami odrůst. Veš dětská není schopna žít ve vlasech kratších 0,8 cm.
K likvidaci vší je možné v současné době použít nový přípravek Diffusil H Forte spray, šampón PARASIDOSE, které jsou volně dostupné v lékárnách.Je nutné si pečlivě přečíst návod a dodržovat uvedený postup, kterým je každé balení opatřeno. Použitím přípravku přesně podle návodu výrobce zajistí likvidaci vší a vyloučí zdravotní rizika. Přípravek nelikviduje hnidy, proto je nutná jeho opakovaná aplikace za 8-10 dní po prvním použití. Aplikaci
přípravku by měli provádět rodiče napadených dětí, ale jen v případech, že ve vlasech skutečně najdou lezoucí vši. Dezinsekčním přípravkem je třeba také ošetřit hřebeny a kartáče, textilie vyprat a vyžehlit.
U dítěte, které momentálně nevykazuje známky zavšivení, je třeba po dobu výskytu vší v dětském kolektivu opakovat prohlídku hlavy každé dva dny. V případě dítěte, u něhož byl výskyt vši dětské zjištěn, je potřeba prohlédnout také ostatní členy rodiny, případně provést jejich odvšivení.
Jaká preventivní opatření je nutno provádět ?
Je vhodné, aby rodiče školou povinných dětí často dětem prohlíželi hlavu. Důkladná prohlídka by měla následovat vždy po návratu dítěte z kolektivního pobytu, ať už letního či zimního.
Při nálezu vší u svého dítěte je třeba tuto skutečnost nahlásit škole a dítě omluvit z výuky na dobu nutnou k jeho odvšivení. Učitel pak na základě tohoto upozornění informuje rodiče ostatních dětí, aby mohla být včas zahájena všechna opatření proti dalšímu šíření vší.
Zahradní slavnost 2024
30.5.2024
Výše úhrad MŠ a družiny 2024 -25
23.5.2024
Od 1. září 2024 se navyšují úhrady za mateřskou školu a školní družinu.